Zpravodajství Zábava Zajímavosti Informace Město

   Celá kauza SVAZ se začne opět řešit 2.prosince

   Po několikaletých soudech, sporech a jednáních by se měla kauza SVAZ opět hnout z místa, řešit ji opět začne okresní soud ... ve Vsetíně, který ji v roce 2003 zamítl. Jednání této nejpodivnější privatizační kauzy začnou 2.prosince na Vsetíně.

 

   Rodina Pernicových z Rožnova pod Radhoštěm je tak trochu v pasti. Když se jim narodilo třetí dítě, bylo jasné, že byt na sídlišti nestačí. Pořídili si tedy dům a část hypotéky chtěli zaplatit penězi za byt. Spletli se. Koupili byt před lety od města, je tedy jejich, ale prodat ho nemohou. Zájemce sice měli, ale museli ho poslat pryč. Ve městě v srdci Beskyd jsou takových lidí dva tisíce. Koupili byt, řádně ho zaplatili, ale nakládat podle libosti s ním nesmějí.

Když se chtějí odstěhovat, mohou. Svůj byt však musí nechat v Rožnově, protože prodat ani vyměnit se nedá.

"Právníci nám oznámili, že máme na bytě plombu," líčí Martin Pernica absurdní situaci. "Na katastru nemovitostí mi řekli, že prodej bytu tedy není možný."

Důvod? Žaloba, která zpochybňuje privatizaci Tesly Rožnov na počátku devadesátých let minulého století. Obrovský komplex jednoho z největších státních podniků v kraji tvořil tehdy podstatnou část města a do jeho majetku patřilo také několik panelových domů se stovkami bytů

Soudní spory se vlečou osm let a nikdo si netroufá odhadnout jak dopadnou. Lidé v Rožnově proto netrpělivě čekají další jednání, které u soudu ve Vsetíně začne 2. prosince. Privatizace státního podniku Tesla Rožnov měla být přitom už dávno uzavřenou kapitolou. Majitelé bytů však stále doplácejí na chyby, které stát udělal v roce 1992.

 

Chybělo tehdy jedno razítko

Jde o jedenáct bytových domů, které v rámci takzvané velké privatizace získalo bezúplatně město. Na byty si však dělá nárok firma SVAS - jedna ze čtrnácti společností, kterou v rámci privatizačního projektu založilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Společnost SVAS, která mezitím převedla jmění na firmu Immobilien Pirker Reality, podala v roce 2000 žalobu na město Rožnov pod Radhoštěm, na lidi, kteří si mezitím byty od města koupili i na firmy, které podnikají v nebytových prostorech. "Firma se domáhá u soudu rozhodnutí, že je majitelem bytů, domů, nebytových prostor, pozemků, které přes společnost SVAS při privatizaci před šestnácti lety prošly," sdělila šéfka právního odboru rožnovské radnice Olga Vrublová. Vlastnictví majetku je napadnutelné kvůli nesprávnému postupu při privatizaci. Problém je v podstatě jedno chybějící razítko od notáře.I když okresní i krajský soud už jednou žalobu zamítl, soudce Nejvyššího soudu František Foldyna připustil, že město se kvůli nedostatkům při převodu majetku skutečně dosud nestalo jeho vlastníkem. Nařídil proto projednat případ od začátku.

Utekly stovky tisíc

Předseda sdružení vlastníků bytů jednoho z panelových domů bývalé Tesly Jaroslav Kroupa tvrdí, že lidé v domě už kvůli sporu přišli o stovky tisíc. "Chtěli jsme dům už v roce 2004 zateplit, ale zjistili jsme, že nám nikdo nechce dát úvěr. Tehdy byly ceny daleko nižší, také nám samozřejmě dál unikalo teplo," říká.

On sám si společně s dalšími byty koupili v roce 1999. "Tehdy nikdo netušil, že je něco v nepořádku," vzpomíná.

Podle Kroupy je jádro problému v tom, že stát nepřevedl byty na město včas a majetek několik týdnů zůstal právně ve společnosti SVAS.

"SVAS pak uzavřel s městem dohodu o bezúplatném převodu bytů a dalšího majetku, který nesouvisel s výrobní činností Tesly. Ovšem jak se ukázalo, chyběla registrace na notářství nebo katastru nemovitostí," vysvětlil.

Město i jednotlivci marně žádají o pomoc ministerstvo financí, nástupce Fondu národního majetku, který měl privatizaci na starosti. "Chyba se stala vinou státu, ale všechna ministerstva od toho dávají ruce pryč," konstatovala šéfka právního odboru Olga Vrublová. Podstatu sporu nechce rozebírat. "Je to právně velmi složité. Nechme to na soudu," řekla.

Tvrdý oříšek pro soudce

Také soudci však mají z kauzy těžkou hlavu. "Je to velmi náročný případ. Figuruje tu přes tři sta osmdesát účastníků řízení. Kdybych je měla všechny sezvat, musela bych asi pronajmout kino," vysvětlila soudkyně Okresního soudu ve Vsetíně Radmila Majerová.

Vše je o to podivnější, že v Rožnově nikdo přesně neví, kdo vlastně o stovky bytů usiluje. Pozadí nástupnické společnosti po firmě SVAS je velmi nejasné.

Podle obchodního rejstříku je jednatelem firmy Immobilien Pirker Reality Ivan Hemerka z Brna. Ten se ale od sporu také distancuje. "K tomu vám nic neřeknu. Asi už nejsem v orgánech firmy," uvedl.

Společnost Immobilien Pirker Reality zastupuje advokát Jiří Bönisch. Ten se však k věci nemohl vyjádřit, protože je podle informací jeho asistentky v nemocnici.


Archiv zpráv tohoto tématu:

SVAS mlčí, nájemníci žijí v nejistotě   24.5.2008

Spor o byty pokračuje   13.2.2008


 

 

  Zdroj: Aktuálně.cz   Foto: Ilustrační foto Rožnov DNES   22.11.2008  10:50:21     Zadal: ld       System: nextRA   Informace jsou pouze informačního charakteru.

Zajímavosti  Události  Dotazy a další pište na: rprinfo@email.cz